Nasza Parafia

KATOLICKA PARAFIA POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ RODZINY W PANKACH 

ul. 1 Maja 1, 42-140 Panki

tel. (+48)34 317 90 25

e-mail: pankiparafia@gmail.com

Wykonanie: Gruca Krzysztof   e-mail: kisoftgk@gmail.com

PARAFIA POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ RODZINY W PANKACHDruga Niedziela Wielkiego Postu

28.02.2021 r.

  • Dzisiejsza niedziela jest dniem pomocy Kościołowi w świecie „Ad – Gentes”. Tę pomoc możemy wyrazić przez modlitwę oraz dobrowolną ofiarę na pomoc działalności misyjnej Kościoła. Dobrowolną ofiarę można złożyć do puszki, która jest na stoliku za ławkami.

  •  W poniedziałek 1 marca przypadnie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”-żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego. Zamordowanych „Żołnierzy wyklętych” będziemy polecać Miłosiernemu Bogu. Będziemy też modlić się w intencji ojczyzny, aby umacniał się duch patriotyzmu.

  • W nadchodzącym tygodniu przypadają: Pierwszy czwartek miesiąca, pierwszy piątek miesiąca oraz pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek w Mszy świętej i nabożeństwie eucharystycznym o godzinie 17.00 będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlić się będziemy o wierność powołaniu dla kapłanów oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek spowiedź święta będzie od godziny 16.15, Droga krzyżowa będzie o godzinie 16.30 a o godzinie 17.15 będzie Msza święta z nabożeństwem wynagradzającym Najświętszemu Sercu Jezusowemu za nasze grzechy. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 16.00 będzie Msza święta o Niepokalanym Sercu N.M.P z nabożeństwem wynagradzającym.

  • We wtorek 2 marca o godzinie 21.00 zapraszamy na modlitwę Apelu Jasnogórskiego w intencji naszej Ojczyzny.

  • W sobotę 6 marca Mszą świętą niedzielną o godzinie 17.00 rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne. W niedzielę 7 marca podczas wszystkich mszy świętych będą nauki rekolekcyjne. Program rekolekcji od poniedziałku do środy 10 marca będzie podany w przyszłą niedzielę.

  • Przyszła niedziela jako pierwsza niedziela miesiąca będzie dniem zmiany tajemnic Żywego Różańca, a niedziela adoracyjna będzie w IV niedzielę Wielkiego Postu, tj. 14 marca.

  • W piątek 26 lutego w Kurowie koło Wielunia został pochowany ks. kan. Eugeniusz Woszczyk, który pracował jako wikariusz w naszej parafii w latach 1984-1986. Dziś w krótkiej modlitwie polećmy jego duszę miłosiernemu Bogu, a w środę 24 marca w naszym kościele będzie odprawiona  Msza święta w jego intencji.                                                       

         Pogrzeb zmarłego śp. Jana Praskiego z Żerdziny będzie w poniedziałek 1 marca o godz. 13.00.

 

 

 DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyśćcowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. PiacenzaPenitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof NykielRegens

Ogłoszenia Duszpasterskie