PARAFIA POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ RODZINY W PANKACH

Trzecia Niedziela Zwykła

24.01.2021 r.

• Dzisiejsza Trzecia niedziela zwykła z inicjatywy papieża Franciszka przeżywana jest w Kościele Katolickim jako „Niedziela Słowa Bożego”. Ta niedziela ma nas zachęcić do troski o wzrost naszej pobożności i o lepszą znajomość Pisma Świętego.

•  W przyszłą niedzielę 31 stycznia będzie w Kościele krótkie spotkanie z rodzicami dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do pierwszej spowiedzi i komunii świętej. Spotkanie będzie po Mszy świętej o godzinie 11.00.

• W środę 27 stycznia będzie w Kościele spotkanie z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Spotkanie będzie o godzinie 18.15. Będzie podany termin zaległego bierzmowania, które miało się odbyć w październiku 2020 r. Tamten termin został odwołany ze względu na epidemię.

• Składamy serdeczne „Bóg zapłać” rodzinom, które nas zaprosiły na wizytę kolędową. Dziękujemy za wspólne spotkanie, modlitwę złożoną ofiarę na potrzeby parafii oraz życzliwość wobec nas. W dalszym ciągu można zgłaszać chęć odwiedzenia rodzin z wizytą duszpasterską. Zgłosić można w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

• Dzień 24 stycznia 2021r.  jest „Dniem Solidarności” z Chorwacją. Tego dnia w Polskich Kościołach będą zbierane ofiary na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. U nas będzie to miało miejsce w przyszłą niedzielę 31 stycznia 2021 r.

• W minionym tygodniu do wieczności odeszła śp. Józefa Galiczak z Kosek oraz śp. Jadwiga Ślusarczyk z Praszczyków. Pogrzeb śp. Jadwigi Ślusarczyk będzie w poniedziałek 26.01.2021 r. o godz.12. Polećmy ich Miłosiernemu Bogu.

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyśćcowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. PiacenzaPenitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof NykielRegens