Nasza Parafia

KATOLICKA PARAFIA POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ RODZINY W PANKACH 

ul. 1 Maja 1, 42-140 Panki

tel. (+48)34 317 90 25

e-mail: pankiparafia@gmail.com

Wykonanie: Gruca Krzysztof   e-mail: kisoftgk@gmail.com

PARAFIA POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ RODZINY W PANKACHSzósta Niedziela Wielkanocna

16.05.2021 r.

  • Dzisiaj rozpoczynają się Dni Modlitw o Urodzaje i kraje głodujące ( dawne Dni Krzyżowe), które będą trwały do środy 12 maja. W dniu modlitw błagalnych Kościół modli się do Boga w różnych potrzebach ludzi, zwłaszcza o dobre urodzaje i błogosławieństwo w pracy i składa dzięki Bogu. My będziemy modlić się w tych intencjach o godzinie 17.00 i na nabożeństwie majowym. Jeśli będzie pogoda wyjdziemy na zewnątrz tam gdzie stał krzyż, który został zdjęty i zawieziony do renowacji. Będzie gotowy na Uroczystość  I komunii świętej. 

  •  W piątek 14 maja rozpoczniemy Nowennę do Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypadnie w tym roku 23 maja. Dzieci z klas trzecich przystąpią do I komunii świętej.

  • W przyszłą niedzielę 16 maja przypadnie Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W naszym Kościele przypadnie też Uroczystość św. Andrzeja Boboli, czyli Uroczystość odpustowa w nasze parafii. Uroczysta suma odpustowa będzie odprawiona o godzinie 11.00. Na zakończenie mszy świętej odpustowej, po odmówieniu Litanii do św. Andrzeja Boboli będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła.

  • Trwają nabożeństwa majowe. Nasz udział w tych nabożeństwach jest wyrazem naszej miłości i wdzięczności wobec Maryi, która jest też naszą Matką. Ona o nas pamięta i wyprasza nam potrzebne łaski do życia w miłości do Boga i drugiego człowieka. Nabożeństwo majowe odprawiane jest od poniedziałku do piątku o godzinie 17.00, w sobotę po Mszy świętej o godzinie 17.00, a w niedzielę po Mszy świętej o godzinie 16.00. 

  • We wtorek 11 maja o godzinie 19.00 udamy się na Praszczyki od strony Kawek i poświęcimy nowy krzyż przy którym odśpiewamy Litanię Loretańską. W środę 12 maja o godzinie 19.00 udamy się do krzyża przy posesji państwa Bebłot w Praszczykach od strony Kałmuków. W czwartek 13 maja o godzinie 19 udamy się do krzyża na Konieczkach przy posesji pani Celiny Kochel. Będziemy się modlić przy krzyżu ale o pogodę i dobre urodzaje.

  • Również we wtorek o godzinie 19.00 w kościele odbędzie się spotkanie z kandydatami do sakramentu bierzmowania z klasy pierwszej szkoły średniej.

  • W minionym tygodniu do wieczności odeszli do wieczności: śp. Robert Gruca z Praszczyków, śp. Wojciech Kemuś zamieszkały we Wrocławiu, oraz śp. Jerzy Żołnierczyk z ul. Leśnej. Polećmy ich Miłosiernemu Bogu.

 

 DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyśćcowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. PiacenzaPenitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof NykielRegens

Ogłoszenia Duszpasterskie