PARAFIA POD WEZWANIEM ŚWIĘTEJ RODZINY W PANKACH

I niedziela Adwentu

29.11.2020 r.

• Dzisiaj rozpoczynamy okres Adwentu, który przygotuje nas do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Hasłem nowego roku duszpasterskiego 2020/2021 są słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

• W adwencie, tym szczególnym czasie oczekiwania towarzyszy nam Maryja. Zachęcamy każdego dnia do uczestnictwa we Mszy świętej, ku czci Maryi Panny, zwanej roratami. W naszym kościele roraty będą odprawione od poniedziałku do piątku o 17.00, w sobotę o 16.00.

• Adwent to czas szczególnej pracy nad sobą. Zachęcamy do podjęcia osobistych wyrzeczeń, uporządkowania swoich spraw, zatrzymania się i głębszej refleksji nad swoim postępowaniem, relacjami. Szczególną okazją do tego będą rekolekcje adwentowe w dniach od 13 do 15 grudnia.

• W nadchodzącym tygodniu przypadnie pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota grudnia. W pierwszy czwartek o godzinie 17.00 będzie Msza święta o Najświętszej Eucharystii połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek miesiąca od godziny 16.30 będzie okazja do spowiedzi świętej a o 17.00 Msza święta o Najświętszym Sercu Pana Jezusa, z nabożeństwem wynagradzającym za grzechy. W godzinach przedpołudniowych odwiedzimy chorych. W pierwsza sobotę miesiąca o 16.00 Msza święta o Niepokalanym Sercu Maryi z nabożeństwem wynagradzającym.

• W zakrystii lub kancelarii parafialnej można już nabywać opłatki oraz świece na stół wigilijny. Dochód ze świec jest przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ofiara złożona przy nabywaniu opłatków będzie przeznaczona na zakup czterech drzwi do bocznych wejść do kościoła.

• W środę 2 grudnia zapraszamy o 21.00 na modlitwę Apelu Jasnogórskiego w intencji Ojczyzny.

• Wszystkim solenizantom jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

• W minionym tygodniu do wieczności odeszli z naszej wspólnoty parafialnej śp. Genowefa Kluba i Sławomierz Pilarz z ul 1 Maja oraz śp. Jerzy Bebłot z Praszczyków.

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyśćcowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II.

Mauro Kard. PiacenzaPenitencjarz Większy

Ks. prał. Krzysztof NykielRegens